تجهیزات تصویربرداری

آشنایی با دستگاه رادیولوژی دامپزشکی

دستگاه رادیولوژی دامپزشکی که تصویربرداری تشخیصی نیز نامیده می شود شامل روش هایی است که با استفاده از آن ها و به کمک پرتوهای مختلف مانند اشعه ایکس یا سایر پرتوها از بدن حیوانات تصاویری به دست می آید. این تصاویر برای تشخیص بیماری ها و مشکلات مختلف حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند. در رادیولوژی از پرتوهای یونیزان یا غیر یونیزان استفاده می شوند که هر کدام کاربرد خاصی داشته و برای هدف متفاوتی استفاده می شوند. رادیولوژی دامپزشکی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شود:

 

  1. رادیولوژی تشخیصی: این نوع تصویربرداری برای قسمت های مختلف بدن مانند قفسه سینه، نواحی شکمی و سیستم اسکلتی- عضلانی استفاده می شود و دارای زیر مجموعه هایی مانند سونوگرافی، ام آر آی و سی تی اسکن است.
  2. رادیولوژی مداخله ای: این روش برای درمان بیماری های غیر سرطانی دام استفاده می شود.
  3. رادیولوژی درمانی: این روش بیشتر در زمینه درمان انواع سرطان حیوانات به کار می رود.
  4. رادیولوژی هسته ای: در این روش از مواد پرتوزا برای تصویربرداری از بدن حیوانات استفاده می شود.

 

 

در تصویربرداری هایی که دارای پرتوی ایکس می باشند، به دلیل خطرناک بودن این پرتوها لازم است دوز مشخصی وارد بدن شود. در واقع این دوز، حداقل دوز کافی در کمترین زمان ممکن است که توسط آن تصویر مناسب و با کیفیت ایجاد می گردد. اشعه ایکس می تواند از تمام مواد از جمله گاز، مایع و جامد عبور کند. اما سرب تنها ماده ای است که به دلیل عدد اتمی بالایی که دارد اشعه ایکس از آن عبور نمی کند. به همین دلیل لازم است دیوار اتاق های رادیولوژی دامپزشکی از سرب ساخته شود تا محافظت بیشتری ایجاد گردد. برای انجام تصویربرداری لازم است حیوانات بی حرکت باقی بمانند که در این حالت از بیهوشی استفاده می شود. زیرا حرکت می تواند در تصویر ایجاد شده خلل ایجاد کند و وضوح آن را از بین ببرد که در این صورت دامپزشک مجبور است تصویربرداری را تکرار کند و این کار باعث ورود اشعه ی بیشتر به بدن حیوان می شود. دستگاه های رادیولوژی دامپزشکی علاوه بر مدل ثابت دارای دو مدل زیر نیز هستند:

 

  • پرتابل یا قابل حمل: این مدل که بیشتر برای دام بزرگ استفاده می شود با باتری کار می کند و به راحتی جابجا می شود و البته شدت کمتری نیز دارد.
  • موبایل: این مدل بر خلاف پرتابل فقط با برق کار می کند اما به راحتی در بخش های مختلف بیمارستان یا کلینیک دامپزشکی انتقال داده می شود. این وسیله برای حیوانات تا وزن 100 کیلوگرم نیز استفاده می شود و برای تصویربرداری از قفسه سینه، سر و پنجه های حیوانات کاربرد دارد.

 

دستگاه سی تی اسکن دامپزشکی (CT scan):

یکی از انواع دستگاه رادیولوژی دامپزشکی که از پر کاربردترین روش های تصویر برداری دامپزشکی روش سی تی اسکن است که به صورت غیر تهاجمی برای مشاهده ساختار، شکل و اندازه

 

بافت های نرم و سخت بدن حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد. حیوان بر روی یک تخت مخصوص قرار داده شده و سپس تا قسمتی از بدن که لازم باشد به داخل دستگاه سی تی اسکن می رود. این دستگاه دارای یک تیوب اشعه ی ایکس است که به صورت 360 درجه دور بیمار می گردد و تصاویر مختلفی را از زوایای متفاوت می گیرد. سپس این اطلاعات و تصاویر به یک کامپیوتر منتقل می شوند و در نهایت مقاطعی سه بعدی از قسمت های مختلف بدن ارائه می دهند. این تصاویر را می توان پرینت گرفت و بر روی نگاتوسکوپ مورد بررسی قرار داد. این روش به خصوص برای بررسی تومورهای بدن حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به وسیله آن موقعیت و اندازه تومور به خوبی مشخص می شود. این روش بیشتر برای بافت های سخت و استخوانی بدن حیوانات کاربرد دارد و برای بافت های نرم بهتر است از ام آر آی استفاده شود.

دستگاه ام آر آی دامپزشکی (MRI):

ام آر آی دامپزشکی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیس با کمک یک میدان مغناطیسی قوی (60000 برابر قوی تر از میدان مغناطیسی زمین) و امواج رادیویی تصاویری از قسمت های مختلف بدن حیوانات ارائه می دهد. این روش که از زیر مجموعه های دستگاه رادیولوژی دامپزشکی است با قرار گرفتن بدن حیوان در این میدان مغناطیسی پروتون های هسته ی اتم های بافت های بختلف بدن حیوان می چرخند و محور چرخش آن ها را در امتداد خطوط میدان مغناطیسی دستگاه قرار می گیرد. سپس امواج رادیویی به بدن تابانده می شوند که محور چرخش این پروتون ها را کمی تغییر می دهند. پس از پایان تابش، مجددا محور چرخش پروتون ها با میدان مغناطیسی هماهنگ می شود. به این شکل امواج رادیویی جدیدی ایجاد می شوند که توسط پروتون ها ساطع شده اند. این امواج

 

توسط کامپیوتر دستگاه دریافت شده و پردازش می شوند و دامپزشک می تواند با بررسی تصاویر ایجاد شده بیماری یا مشکل بدنی حیوان را تشخیص دهد.

 

کامپیتور دستگاه ام آر آی دارای سیستم بسیار پیچیده و پر قدرتی است که اطلاعات خام به دست آمده از بدن حیوان را پردازش کرده و تصاویر واضحی ایجاد می کند. علاوه بر این سرعت تحلیل داده های آن بسیار بالا است. در بسیاری از موارد روش تصویربرداری ام آر آی دقیق تر از سایر روش ها مانند سی تی اسکن است. علاوه بر این چون از اشعه ایکس در آن استفاده نمی شود خطری هم ندارد. این روش برای تشخیص بیماری هایی مانند التهاب و تومور در مغز و ستون فقرات، مشکلات چشم و گوش داخلی و سایر مشکلات بدن حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار تجهیزات پزشکی ایران:

انواع مختلف رادیولوژی پزشکی و تجهیزات تصویربرداری در بازار تجهیزات دامپزشکی ایران وجود دارند. هنگام خرید این تجهیزات باید دقت شود که از بهترین برند و با کیفیت ترین و دقیق ترین مدل باشند. شرکت پارس پخش روژه شما را در خرید انواع دستگاه رادیولوژی دامپزشکی یاری می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.