تجهیزات بیهوشی

آشنایی با ماشین بیهوشی استنشاقی

ماشین بیهوشی استنشاقی دستگاهی است که در اتاق عمل دام استفاده شده و سیستم تنفس حیوانات را در حین عمل های جراحی کنترل می نماید. در طی عمل های جراحی مختلف، دام کوچک تحت بیهوشی قرار می گیرد و لازم است گازهای مختلف بیهوشی و هم چنین اکسیژن مورد نیاز را دریافت کند. علاوه بر این، دی اکسید کربن حاصل از تنفس بیمار نیز باید از سیستم تنفسی خارج شود. لازم به ذکر است که معمولا برای بیهوشی حیوانات از داروهای تزریقی استفاده می شود. اما گازهای تنفسی مخصوص بیهوشی نیز در حین عمل استفاده می شوند تا حیوان از بیهوشی خارج نشود. در چنین شرایطی از دستگاه یا ماشین بیهوشی مخصوص دام استفاده می شود که این گازها را تامین می کند. این گازها باید به طور منظم اندازه گیری شوند و به میزان لازم و کافی به بیمار برسند تا بیمار در حین جراحی به هوش نیاید و علاوه بر این، گاز بیش از اندازه نیز وارد سیستم تنفسی وی نشود.

 

 

گازهای تنفسی مورد نیاز چگونه تامین می شوند؟

در کلینیک یا بیمارستان های دامپزشکی که دارای اتاق عمل هستند، منبعی از گاز بیهوشی که معمولا نیتروس اکسید است وجود دارد که گاز مورد نیاز را از طریق لوله کشی های مخصوص، به ماشین بیهوشی می رساند. علاوه بر نیتروس اکسید، ماشین بیهوشی دامپزشکی اکسیژن مورد نیاز بیمار را نیز در طی جراحی تامین می کند. البته ممکن است در صورت لزوم از کپسول اکسیژن نیز علاوه بر ماشین بیهوشی در اتاق عمل استفاده شود.

نحوه عملکرد ماشین بیهوشی:

گازهای تامین شده توسط این دستگاه دارای یک فشار نسبی هستند و جریان آن ها نیز با استفاده از یک فلومتر یا جریان سنج مخصوص که در دستگاه وجود دارد اندازه گیری می شود. روش اندازه گیری فلومتر به این صورت است که گاز از یک استوانه شیشه ای عمودی که در کنار دستگاه قرار گرفته عبور می کند. در این استوانه یک توپ کوچک شناور وجود دارد که در اثر جریان گاز به بالا هدایت می شود. با بالا رفتن این توپ و از طریق درجه بندی روی شیشه استوانه ای، جریان گاز بر حسب cc/min یا L/min اندازه گیری می شود. این گازها در دما و فشار اتاق به صورت مایع بوده و با استفاده از یک تبخیر کننده به بخار تبدیل شده و قابل استنشاق می گردند. در واقع میزان گازهای مورد نیاز برای بیهوش ماندن حیوان در طول عمل جراحی، ابتدا به صورت مایع اندازه گیری می شود و سپس با هم ترکیب شده و بعد تبدیل به بخار می شود و به سیستم تنفسی بیمار می رسد. این میزان اندازه گیری شده بستگی به نوع عمل، مدت زمان عمل، جثه حیوان و وضعیت بدنی وی دارد.

 

با رسیدن گازهای مورد نیاز به سیستم تنفسی بیمار و با بیهوشی بیمار تنفس کند شده و عضلات تنفسی کم تحرک می شوند. به همین علت باید از یک سیستم تنفس مصنوعی یا یک ونتیلاتور دامپزشکی اتوماتیک در ماشین بیهوشی دامپزشکی استفاده شود که عمل تنفس را برای بیمار انجام دهد. در این سیستم، اکسیژن مورد نیاز برای تنفس بیمار وارد ریه ها می شود و سپس دی اکسید کربن حاصل از تنفس از سیستم تنفسی حیوان خارج می شود. این دی اکسید کربن ممکن است در برگشت همراه با کمی اکسیژن باشد که این اکسیژن نیز در ماشین بیهوشی از دی اکسید کربن جدا شده و مجددا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ویژگی های ماشین بیهوشی دامپزشکی:

از آن جایی که ماشین بیهوشی دامپزشکی مورد استفاده برای دام یکی از مهم ترین تجهیزات موجود در اتاق عمل است و باید به درست ترین و پیشرفته ترین شکل ممکن عمل کند و ایمنی کافی را برای حیوان تامین کند باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 

  1. این دستگاه باید علاوه بر اندازه گیری جریان و فشار نسبی گازهای تنفسی، دارای یک سیستم مانیتورینگ باشد و فاکتورهای دیگر مانند درجه حرارت، غلظت اکسیژن خون در دم و بازدم و میزان دی اکسید کربن حیوان را نیز اندازه بگیرد و به طور مداوم در حین جراحی به جراح نشان دهد.
  2. در صورت لزوم می توان در طی عمل جراحی دام کوچک، با قرار دادن الکترودهایی بر روی پوست وی، نوار قلب و ضربان قلب حیوان را نیز اندازه گیری کرد.
  3. در کنار این دستگاه معمولا از یک آمبوبگ استفاده می شود که در شرایط اورژانسی به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. سیستم های هشدار دستگاه بیهوشی از مهم ترین بخش های این دستگاه هستند که باید دارای سنسورهای الکترونیکی بسیار قوی باشند و در شرایط مختلف مانند افت فشار اکسیژن خون، قطع شدن جریان هر یک از گازها و بالا و پایین بودن فشار راه هوایی بیمار فعال شوند و آلارم صوتی یا تصویری دستگاه به صدا در آید. بنابراین لازم است پیش از هر عمل جراحی و قبل از استفاده از ماشین بیهوشی، این سیستم های هشدار چک شوند و نحوه عملکرد آن ها کنترل شود.
  5. در ماشین بیهوشی دامپزشکی باید یک دریچه مخصوص به منظور ایمنی بیشتر قرار داده شود. این دریچه بین منبع تهیه گاز اکسیژن و نیتروس اکسید قرار داده می شود و نحوه عملکرد آن به این صورت است که چنان چه فشار منبع اکسیژن کم شود، این دریچه تامین نیتروس اکسید را نیز کاهش می دهد.

 

ماشین بیهوشی دامپزشکی در بازار :

انواع مختلف ماشین بیهوشی در بازار تجهیزات دامپزشکی ایران وجود دارد. هنگام خرید این وسیله باید دقت شود که تمامی کلیدها و اتصالات به درستی عمل کنند، لوله ها و شلنگ هایی که گاز را حمل می کنند درست وصل شده باشند و نشتی نداشته باشند. هم چنین سیستم های هشدار دستگاه در شرایط غیر عادی به درستی عمل نمایند و طبق استانداردهای تعریف شده تنظیم شده باشند. شرکت پارس پخش روژه شما را در خرید انواع ماشین بیهوشی دامپزشکی یاری می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.